امروز سه شنبه 17 تیر ساعت 16:38 Today : 07th July 2020

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی

کاسپیــن سیــر گیتـــی

56114363 -021 Email : info@caspianseir.com

اطلاعات کشور عراق ( Iraq )

  • : عراق
  • : Iraq
  • : بغداد
  • : دینار
  • : عربی و کردی
  • : شیعه

عراق با نام رسمی جمهوری عراق (به عربی: الجمهوریة العراقیة) (به کردی: کۆماری عێراق) کشوری در خاورمیانه و جنوب باختری آسیا است. پایتخت عراق شهر بغداد است. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از باختر با اردن و سوریه، از خاور با ایران و از شمال با ترکیه همسایه‌است. عراق در بخش جنوبی خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که سرآغاز تمدن‌های باستانی میان رودان در درازای تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می‌دهند و به خلیج فارس می‌ریزند.

گستره عراق 438٬317 کیلومتر مربع (58ام، نزدیک به یک چهارم ایران) است. بیشتر سرزمین عراق پست و هموار و گرمسیری است. باختر عراق کویر است و خاور آن جلگه‌های حاصلخیز؛ ولی بخشی از کردستان عراق (شمال خاور) کوهستانی و سردسیر می‌باشد. همچنین عراق یکی از بزرگترین کشورهای دارای منابع نفت می‌باشد. این کشور دارای 143 میلیارد بشکه ذخایر تاییدشدهٔ نفتی می‌باشد.[1]

عراق با 32٬585٬692 نفر (آمار ژوئیه 2014) جمعیت چهلمین کشور پرجمعیت جهان است.[2] عرب‌ها 75٪-80٪، کردها 15٪–20٪، ترکمنانان، آشوریان و غیره نزدیک 5٪ از جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند.[3] همچنین حدود 60٪-65٪ درصد مردم عراق شیعه، 32٪-37٪ درصد سنی و 3 درصد مسیحی و پیروان دیگر ادیان هستند. عراق محل زندگی و خاکسپاری 6 امام شیعه است و شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا زیارتگاه شیعیان جهان است.

عراق دارای تمدن و فرهنگ دیرینه و پرباری است. سومریان، اکدی‌ها و آشوری‌ها نخستین تمدن‌های باستانی عراق را چند هزار سال پیش از میلاد بنیاد نهادند. پس از آن این منطقه بخشی از قلمرو هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، و امپراتوری روم بود. پس از سرنگونی امویان و روی کار آمدن عباسیان پایتخت خلافت اسلامی از شام به عراق (شهر بغداد) آورده شد.[4] بعدها این حکومت با حمله مغولان از هم پاشید. از میانه سده دهم تا پایان سده سیزدهم هجری خورشیدی، عراق بارها میان ایران و عثمانی دست به دست شد. عراق در سال 1298 (1919) به سرپرستی بریتانیا درآمد و در سال 1311 (1932) استقلال یافت.

شهر های کشور عراق ( Iraq )