امروز سه شنبه 17 تیر ساعت 16:19 Today : 07th July 2020

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی

کاسپیــن سیــر گیتـــی

56114363 -021 Email : info@caspianseir.com

اطلاعات کشور چین ( China )

  • : چین
  • : China
  • : پکن
  • : یوان
  • : ماندارین
  • : بودایی

برای دیگر کاربردها، چین (ابهام‌زدایی) را ببینید.
مختصات: 35° شمالی 103° شرقی

جمهوری مردمی چین
中华人民共和国
    
نشان ملی
سرود ملی: 
فهرست0:00

پیش‌تاختن داوطلبان

پایتخت    پکن
2°20′ شمالی 1°40′ شرقی
بزرگترین شهر    شانگهای
زبان رسمی    زبان ماندارین
نوع حکومت    دولت سوسیالیستی تک‌حزبی
نام حاکمان 
• رئیس جمهور
• نخست‌وزیر    
شی جین پینگ
لی که چیانگ 
موارد منجر به تشکیل
تأسیس جمهوری مردمی چین    1 اکتبر 1949
مساحت
 -     مساحت    9٬596٬000کیلومتر مربع (3ام)
 -     ‌آب‌ها (٪)    2٫8
جمعیت
 -     سرشماری    1٬390٬089٬310 
(یکم)
 -     تراکم جمعیت    104‎/km2‏ (53ام)
شاخص توسعه انسانی (2013)    0٬710 (91)
واحد پول    یوان (رنمینبی) (RMB)
منطقه زمانی    UTC (ساعت جهانی+8)
 -     تابستانی (DST)    DST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی    .cn
پیش‌شماره تلفنی    +86+

روند تاریخی شکل‌گیری کشور چین.

دیوار بزرگ چین در طول دو هزار سال برای محافظت از کشاورزان یکجانشین چین در مقابل عشایر دامدار استپهای شمالی ساخته شد

لشکر سفالین مجموعه‌ از از هزاران مجسمه سنگی به اندازه انسان است که در سال 210 پیش از میلاد ساخته شده‌اند.
چین با نام رسمی جمهوری مردمی چین (به چینی: 中华人民共和国)، کشوری است که در شرق قاره آسیا واقع شده است. این کشور که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از1٬3 میلیارد نفر سکنه‌است، توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود.[1] این حزب بر 22 استان، 5 منطقهٔ خودمختار، 4 شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و 2 منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختارِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است.

جمهوری مردمی چین با حدود 9٫6 میلیون کیلومتر مربع سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.[2]

چین چشم‌انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری ِ روسیه گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه. مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول 14٫500 کیلومتر در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته‌اند.

تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ است که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد.[3] نظام سیاسی چین بیش از 6 هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی بود. نخستین دودمان پادشاهی این کشور دودمان شیا در حدود 2 هزار سال پ. م بود. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد دودمان چه‌این در 221 پ. م بود. آخرین دودمان پادشاهی این کشور هم چینگ بود که در 1911 با تشکیل جمهوری چین به رهبری کومینتانگ حزب ملی چین، نابود شد. چین در نیمهٔ اول سدهٔ بیستم میلادی در دریایی از اختلافات و جنگ‌های داخلی غوطه‌ور بود که کشور را به دو اردوگاه سیاسی عمده تقسیم کرده بود؛ کومینتانگ و حزب کمونیست چین. مخاصمات اصلی در 1949 با پیروزی کمونیست‌ها در جنگ داخلی و تأسیس جمهوری مردمی چین در سرزمین اصلی پایان یافت. جمهوری چین به رهبری کومین‌تانگ پایتخت خود را به تایپه در تایوان منتقل کرد و حکومت آن امروزه به تایوان، کینمن، ماتسو و چند جزیره دوردست دیگر محدود شده‌است. از آن هنگام جمهوری مردمی چین و جمهوری چین درگیر اختلافات سیاسی شدیدی با یکدیگر در مورد حق حاکمیت و وضعیت سیاسی تایوان بوده‌اند.

شهر های کشور چین ( China )